Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Na co zwrócić uwagę aranżując duże przeszklenia okienne?

Dom czy mieszkanie z dużą ilością światła to marzenie większości osób. Tego rodzaju efekt można uzyskać przede wszystkim dzięki dużym przeszkleniom okiennym. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio zaaranżować tego rodzaju przeszklenia, aby oprócz doświetlania pomieszczeń zapewniały niezbędną dozę prywatności. Jeśli interesuje Cię ten temat, czytaj dalej ten artykuł.

Aranżacja przeszkleń wewnętrznych

Przeszklenia okienne mogą być zewnętrzne, w postaci np. drzwi przesuwnych prowadzących na balkon czy taras, jak też i wewnętrzne. Te ostatnie pełnią funkcję głównie dekoracyjną i występują jako dodatkowy element np. w salonie czy jadalni, w celu oddzielenia jednej części pomieszczenia od drugiej taflą ze szkła. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju przeszkleń jest to, iż oddzielają jedno pomieszczenie od drugiego z zachowaniem wrażenia przestrzenności. Jednocześnie, z racji tego, że występują w wielu wariatach kolorystycznych, można je z łatwością dopasować do wystroju mieszkania, tworząc w nim odpowiedni nastrój. Należy jednak pamiętać o tym, że w pomieszczeniach z przeszkleniami ważny jest minimalizm, aby zachować spójność stylu polegającego na wyeksponowaniu przestrzeni i jej nie zagracaniu nadmiarem dodatków i bibelotów. Istotne jest także odpowiednie zaplanowanie miejsca do pracy, tak aby światło słoneczne nie odbijało się od monitora komputera.

Jak aranżować przeszklenia zewnętrzne?

Przeszklenia zewnętrzne mogą występować w formie drzwi przesuwnych lub przeszklonych ścian. Tego rodzaju ściany wyglądają bardzo atrakcyjnie z zewnątrz i pozwalają na wpuszczenie dużej ilości światła do domu. Umożliwiają one także bardziej intensywny kontakt z przyrodą, zwłaszcza gdy dom znajduje się w środku lasu. Z drugiej strony, aby mieć jakąkolwiek prywatność, przeszklone ściany powinno się na noc zasłaniać roletami lub zaciemniającymi zasłonami. Podobnie rzecz ma się z drzwiami przesuwnymi na taras czy balkon, które warto wyposażyć w pasujące do stylu pomieszczania rolety czy żaluzje. Na rynku istnieje obecnie ogromny wybór rolet, które umożliwiają mniejsze lub większe zaciemnienie okien.

Wielkoformatowe przeszklenia są także często wykorzystywane w nowoczesnych budynkach biurowych, stanowiąc niewątpliwą ozdobę takich budynków, jak też podnosząc prestiż inwestycji. Czasami jednak istnieje konieczność zasłonięcia takich przeszkleń w czasie mocniejszego operowania słońca. Ostatnio na rynku pojawiły się żaluzje z ogniw fotowoltaicznych, tzw. perowskitów, co jest ciekawym rozwiązaniem, jeżeli oprócz zaciemnienia przeszkleń okiennych w biurowcach chcemy także wykorzystać potencjał, jaki dają nam odnawialne źródła energii. W przypadku szklanych ścianek działowych, często wykorzystywanych w biurach w tzw. przestrzeni open space, najlepiej sprawdzi się szkło barwione.