Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Jak dbać o okna z mosiądzu?

Mosiądz jest niezwykle eleganckim i trwałym materiałem wykorzystywanym przez ludzi od stuleci. Ostatnimi laty można zauważyć renesans jego popularności, zwłaszcza jeżeli chodzi o sferę związaną z designerskim wykończeniem wnętrz i projektowaniem budynków. Elementy wykonane z mosiądzu nadają wnętrzu niepowtarzalny, nieco klasyczny, a zarazem szykowny charakter. Okucia drzwi, armatura, klamki, ramy od obrazów, elementy mebli… Jednak można posunąć się o krok dalej i zdecydować się na wstawienie okien zrobionych z mosiądzu. To rozwiązanie kunsztownie dopełni każdy, przemyślany i wysmakowany projekt, podkreślając niepowtarzalny charakter domu. Warto dodać, że nie są one wykorzystywane powszechnie. Decydując się na wybór okien z mosiądzu, warto skorzystać z usług sprawdzonego producenta.

Właściwości okien z mosiądzu

Poza niekwestionowanymi walorami estetycznymi, okna z mosiądzu są wyjątkowo trwałe i praktyczne. Mosiądz to przede wszystkim stop miedzi i cynku. Może zawierać on także dodatki innych metali, takich jak cyna, mangan, glin, żelazo, chrom, krzem czy ołów. Mosiądz jest stopem odpornym na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Na dowód tego, warto dodać, iż używa się go do budowy elementów mających styczność z wodą, takich jak śruby okrętowe! Dzięki takim właściwościom bez obaw możemy używać go również do zastosowań zewnętrznych. Mimo wszystkich zalet warto pamiętać o właściwej pielęgnacji okien wykonanych z mosiądzu. Aby nie utraciły swojego pierwotnego blasku, należy poddawać je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Dzięki temu można zachować je w dobrej kondycji przez długie lata, ciesząc się ich niepowtarzalnym wyglądem i stylem.

Jak i czym czyścić okna z mosiądzu?

Z biegiem lat, nieczyszczony mosiądz przybiera ciemny, delikatnie zielonkawy odcień. Jest to rezultat pojawiania się patyny, powstającej w wyniku zachodzenia naturalnych procesów utleniania miedzi. Jak właściwie dbać o okna z mosiądzu, aby powstrzymać wspomniany proces? Warto trzymać się kilku sprawdzonych zasad. Do czyszczenia i polerowania, należy używać wyłącznie miękkich, bawełnianych ścierek. Bezwzględnie nie należy stosować żadnych czyścików i szczotek wykonanych z twardych materiałów, gdyż grozi to porysowaniem mosiądzu! Po każdym czyszczeniu należy wytrzeć powierzchnię ram okiennych do sucha. Poniżej można zapoznać się z kilkoma sposobami i preparatami mogącymi stanowić bazę w procesie czyszczenia.

  • Pierwszym sposobem, jaki można wykorzystać, chcąc zachować mosiężne okna w dobrej kondycji, jest użycie specjalistycznych preparatów czyszczących przeznaczonych bezpośrednio do pielęgnacji mosiądzu. Będzie to zdecydowanie najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
  • Drugą metodą, którą możemy wykorzystać przy czyszczeniu i konserwacji naszych okien, jest użycie znanego preparatu, który w swojej nazwie zawiera liczbę czterdzieści. Dzięki swoim właściwościom i odpowiednio dobranym składnikom z łatwością poradzi sobie z brudem zbierającym się na powierzchni ram okiennych. Ponadto przyczyni się do ich zakonserwowania.
  • Kolejną metodą jest użycie pasty, przygotowanej z sody oczyszczonej i octu. Ocet i sodę należy rozmieszać tak, aby uzyskać gęstą maź o jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną substancję należy nałożyć na ramy naszych okien. Po kilku minutach można przystąpić do delikatnego polerowania całej powierzchni.
  • Do czyszczenia okien z mosiądzu możemy wykorzystać także roztwór soku z cytryny bądź kwasu cytrynowego z ciepłą wodą. Dla zwiększenia mocy roztworu możemy dodać do niego nieco soli. W tak przygotowanym preparacie należy zamoczyć ściereczkę i przystąpić do czyszczenia zabrudzeń.

Warto pamiętać, że najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym wyborem okażą się profesjonalne i atestowane preparaty przeznaczone do czyszczenia mosiądzu!