Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Corten – czy rdza może być pożądana?

Czy zdarzyło Ci się widzieć zupełnie nowy budynek bądź konkretne elementy nowej konstrukcji, sprawiające wrażenie całkowicie pokrytych rdzą? Jeżeli tak, bardzo prawdopodobne, że zetknąłeś się z innowacyjnym materiałem konstrukcyjnym, jakim jest stal COR-TEN. Cechuje się ona przepiękną fakturą, surową stylistyką i rdzawym kolorem zachowanym w industrialnej stylistyce. Na uwagę zasługują również jej doskonałe parametry trwałości i wytrzymałości.  

Czym jest COR-TEN?

Stal COR-TEN to materiał cechujący się podwyższoną odpornością na wykwity oraz destruktywne działanie korozji. Jest rodzajem stali stopowej zawierającej dodatki miedzi, chromu, niklu i fosforu. Nazwa COR-TEN pochodzi od angielskiego źródłosłowu Improved Corrosion Resistance and Tensile Strenght. COR-TEN wystawiony na działanie czynników atmosferycznych pokrywa się brązowo-rudawym nalotem, do złudzenia przypominającym rdzę. Nalot ten jest w istocie niezwykle pożądaną warstwą ochronną, przyczyniającą się do zwiększenia trwałości całej konstrukcji, a co najważniejsze, zapobiega występowaniu prawdziwych ognisk korozji. Powłoka ochronna tworzy się za sprawą działania tlenków miedzi, które wydzielają się pod wpływem kontaktu COR-TEN z czynnikami atmosferycznymi.  

Zastosowanie i unikalna stylistyka stali COR-TEN

Ze względu na unikalną i wysmakowaną stylistykę stali COR-TEN wykorzystuje się ją przy produkcji obiektów architektury małej, paneli elewacyjnych, blachy płaskiej czy falistej oraz różnego typu okładzin. Na szczególną uwagę zasługują także okna i drzwi ze stali COR-TEN, które mogą znaleźć Państwo w naszej ofercie. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce oferującą unikatowe konstrukcje tego typu. Dzięki niewątpliwym walorom estetycznym elementy wykonane z COR-TEN idealnie dopełnią najoryginalniejsze kompozycje wnętrz, ogrody oraz aranżacje całych kompleksów budynków. 

Proces powstawania powłoki ochronnej

Jak już było wspomniane, do powstania powłoki ochronnej niezbędne jest wystawienie COR-TEN na działanie warunków atmosferycznych. Proces powstawania patynowej warstwy ochronnej nazywa się pasywacją. W warunkach zewnętrznych charakterystyczny nalot powstaje w czasie od 18 do około 36 miesięcy. Odcienie powstałej patyny mogą się od siebie znacznie różnić, na co wpływ ma kilka niezwykle istotnych czynników. Są to: wilgotność i jakość powietrza, stopień ekspozycji na słońce oraz cechy charakterystyczne klimatu danego miejsca.  

W środowisku cechującym się czystym powietrzem COR-TEN będzie dojrzewał wolniej, a jego odcień pozostanie jaśniejszy. W środowisku zanieczyszczonym proces dojrzewania COR-TEN będzie przebiegał znacznie szybciej, natomiast jego kolor będzie znacznie ciemniejszy. Z biegiem lat każda konstrukcja wykonana z COR-TEN ściemnieje, nabierając głębokiego, stonowanego odcienia. Dla prawidłowego przebiegu procesu powstawania powłoki niezbędne jest naprzemienne namakanie i wysychanie COR-TEN. Jest to niezwykle łatwe do osiągnięcia w warunkach zewnętrznych, jednak w przypadku przedmiotów trzymanych w domu niezbędne będzie wykonanie zabiegu sztucznego patynowania.